Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version


Cintorín sa nachádza v 11. obvode
      Centrálny cintorín (Zentralfriedhof) je plochou dva a pol milióna metrov štvorcových po Hamburgu/Ohlsdorfe druhým najväčším cintorínom v Európe a posledným miestom odpočinku 3 miliónov ľudí. Založili ho r. 1874. Viedenský magistrát sa tu stará o 250 000 hrobov. Najlacnejšie miesto stojí 700 šilingov na 10 rokov, za prenájom hrobu na najlepšom mieste Viedenčania zaplatia 8000 šilingov. Prostriedky sú venované aj na úpravu pomníkov, ktoré neprinášajú žiadne príjmy a na starostlivosť o zelené plochy a aleje, čo má historický aj ekologický význam. Motoristi prichádzajúci zo Slovenska po obyčajnej ceste (Bundesstrasse) na dlhej Simmeringerstrasse míňajú Centrálny cintorín po ľavej strane. (Prístup električkou č. 71 z nám. Schwarzenbergplatz na Simmeringer Hauptstra3e.)

      Významné osobnosti: Hrob Johanna Straussa (1804-49) a jeho manželky. V centre cintorína je vytvorený Park pokoja a sily podľa starej tradície geomantie. 27. októbra slávnostne otvorili kostol sv. Karola Boromejského po piatich rokoch renovácie, ktorá stála 182 miliónov šilingov. Jeho kupolu vidieť hneď po vstupe do cintorína cez hlavný vchod (Hauptportal). V blízkosti kostola sa nachádzajú hroby Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Johanna Straussa otca i syna, Johanna Brahmsa (1833-97) alebo Huga Wolfa (1860-1903), označených ako "Ehrengräber" v skupine 32a. Tu je postavený aj pomník W. A. Mozartovi. Rakúski prezidenti sú pochovaní v hrobkách v blízkosti kostola.

      Presný plán centrálneho cintorína možno kúpiť u vrátnika pri vchode 2 (Tor 2). Prvý vchod od centra mesta (Tor 1) sprístupňuje starú izraelskú časť. Pozdĺž múrov cintorína sa dá prejsť k vedľajšiemu vchodu (Tor 3), je to aj zastávka električky. Tu odpočíva aj Falco. Sklenená platňa na jeho hrobe symbolizuje rozbité CD. Štvrtý vchod (Tor 4) je vstupom do evanjelickej časti a piaty vchod (Tor 5) do nového izraelského oddelenia existujúceho od roku 1928.

(Falcov hrob je v sektore pod číslom 40)
FALCO, umelec

Jeho dielo

HANS HÖLZEL, osoba

 

 

 

ľavá časť
stredná časť
pravá časť

verejná časť - popstar

životné dielo

osobná časť

 

 

podoba:
podoba:
podoba:

obelisk 

kotúč

náhrobok

perfektný, klasický tvar,

1/4-kruhu

propolcionálne znázornenie,

energetický, neprístupný,

s lomeným vonkajším okrajom

človek v strede

 

priesvitný=oddeľuje=

zo svojho života odtrhnutý

 

spojovací prvok

(stojacia a

 

nedokončené dielo, hudobný nosič, CD

padnutá časť dávajú cca.

 

 

výšku obelisku).

 

 

 

povrch:
povrch:
povrch:

lesklý - zrkadlo = verejnosť

jeho foto - životná veľkosť

prírodný

 

téma "Nachtflug" + podpis

vlnitá zvetrávaná vrstva

 

 

 

materiál:
materiál:
materiál:

africká červená žula

nepriestrelné sklo

čadič

 

nápis:
nápis:
nápis:

FALCO

jeho najúspešnejšie

HANS HÖLZEL 1957 - 1998

 

tituly na oblúku pri

 

 

vonkajšom okraji

 Slávnostné odhalenie pomníku (1999) Slávnostné odhalenie pomníku (1999)
Slávnostné odhalenie pomníku (1999) Celkový pohľad na pomník (2000)


Späť na spojené s FalcomMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)