Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Oberösterreichische Nachrichten

z 06.02.2008

„Vienna Calling!“ Rakúsky finančný úrad sa o Falca v jeho poslednom sidle už nestaral.


Skúška pre show


Pekné bývanie v Puerto Plata.


Tiež mama prišla na návštevu Karibiku.


..až do zmordovania


Znova a znova opäť „Out of the Dark“
Pred jedenástymi rokmi slávil Falco alias Hans Hölzel v Puerto Plata v Dominikánskej republike svoje 40. a posledné narodeniny (19. 2.) s množstvom rakúskych priateľov. Za OÖN bol pritom Ludwig Heinrich, ktorý k dnešnému desiatemu výročiu smrti Falca osobne zaspomínal a prispel fotkami.

Heinrich: „Bol som hosťom pri nakrúcaní seriálu ,Klinik unter Palmen‘. Pri tejto príležitosti pozval Hansi mňa k malej okružnej jazde, potom ku skúške pre svoje vystúpenie na narodeniny. „Vezmi si kameru“, povedal, „ty môžeš točiť, kedy chceš a čo kde chceš.“ Tak vzniklo veľa, veľa obrázkov, medzi inými tie ktoré sú tu zobrazené.

Pri výlete na Falcovom jeepe sa ukázalo: spôsob jazdy „Falca“ bol nekontrolovateľný, zlý stav ciest a hlboké výmole boli jednoducho ignorované, jedna – tehotná – spolujazdkyňa celá bledá na konci vystúpila z vozidla s „Hansi, nikdy viac!“

Unikol finančnému úradu

Áno, prečo vlastne Dominikánska republika?

Za tým môžeme nájsť dva dôvody. Za prvé to bola pravdepodobne finančná sloboda. V momente, keď nemal svoj životný priestor v Rakúsku, nemal domáci finančný úrad už žiaden prístup k Falcovým prímom.

Za druhé: Hans Reinisch, kedysi šéf hudobného vydavateľstva EMI a blízky priateľ Hansa, v tom čase prevzal obrovský hotelový a obytný park v Puerto Plata, stavebníci poskytli okrem toho veľkorysé bytové podmienky.

V posledných dňoch bol znovu pokusom o samovraždu preberaný. Ale kdeže: Na tento spôsob by sa nikdy Falco nezabil. Ako rok predtým tiež v roku 1998 sa natáčal seriál „Klinik unter Palmen“ v Puerto Plata. Ešte o druhej v noci mal Falco stretnutie s režisérom Ottom Retzerom a jeho týmom v onen osudný februárový deň v Cash-Bar na pláži. Bolo neskoro prípadne ráno, a Falco rozhodnutý, s korutánskym filmovým architektom Walterom Dreierom hneď po fláme ísť na miesto natáčania.

Posledné hodiny

Otto Retzer previedol ďalším priebehom: „On sa zastavil na skok vo svojej vile, telefonoval svojej priateľke do Cabarete, miesto zrazov surferov, povedal že ju príde navštíviť. Odišiel oblečený v tričku a plavkách, znovu uvolnený, obrátil do seba tu a tam, dal si tri poháre rumu a dve pivá, a spravil tak, isto k smrti unavený, jedno zastavenie na parkovisku, kde sa zavrel v aute. Po prebudení odišiel isto zhýralým Falco-spôsobom, zostal na štartovacej ploche trčať, motor skapal. Nový štart, žiadne pozretie doľava a prava, k autobusu, ktorý šiel asi rýchlosťou 50 km/h. Tragický koniec je známy.“

V kazetovom prehrávači jeppu bola ešte páska s jeho piesňou, od ktorej si Falco svoj comeback sľuboval, a ktorý sebe a spolujazdcom znovu a znovu opäť púšťal: „Out Of The Dark“.
Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)