Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Hudba.sk – hudobný portál |

z 06.02.2008Rakúšan, ktorý pokoril Ameriku: Falco


Asi jediný Európan, ktorému sa podarilo v Spojených štátoch presadiť s nemčinou. Za oceánom niekoľkokrát dosiahol až na vrcholy hitparád. Je považovaný za prvého bieleho rappera, ktorému sa podarilo komerčne presadiť. Na starom kontinente sú jeho hity neodmysliteľnou súčasťou spomienok na zlaté osemdesiate roky. Johann Hölzel alias Falco zahynul presne pred desiatimi rokmi – 6. februára 1998 – pri automobilovej nehode opradenej tajomstvom...

Falcov príbeh je zaujímavý. Ako jediný z trojičiek prežil pôrod. V dvadsiatich absolvoval viedenské konzervatórium a presťahoval sa do Západného Berlína. Chvíľku tam pôsobil ako barový spevák jednej džezovej kapely. Po návrate začal hrávať v rakúskych rockových kapelách. O päť rokov neskôr vychádza mu debutový album „Einzelhaft“ (1982). Skladba „Der Kommissar“ je zaujímavá nielen textom, ale aj hudbou. Elektronické podklady, rockové gitary, kombinácia rapu a spevu, zmes nemčiny a angličtiny – to všetko sa podpísalo na prvotnom úspechu. „Der Kommissar“ sa presadil aj v USA, paradoxne však úspech zožala britská skupina After The Fire a ich verzia tejto piesne z roku 1983.

Falco si na Ameriku musel počkať ďalšie dva roky. Jeho „Rock Me Amadeus“ sa tam vyšplhal na najvyššiu priečku a album „Falco 3“, z ktorého pochádza, sa umiestnil v rebríčkoch na bronzovej pozícií. O pár rokov neskôr sa dokonca objavil v jednej epizóde Simpsonovcov, čo mnohí považujú za ďalší znak úspechu v amerických vodách showbiznisu.

Okrem „Amadea“ patria medzi najznámejšie hity tohto speváka „Vienna Calling“ a kontroverzná „Jeanny“. Príbeh dievčaťa rozprávaný z pohľadu násilníka a potencionálneho vraha bol predovšetkým v Nemecku prijímaný s nevôľou. Napriek tomu patrí táto pieseň k tomu najlepšiemu, čo v osemdesiatych rokoch Falco nahral. Je málo pravdepodobné, že tento asi najväčší Falcov hit nebude čitateľ poznať.

Ďalšie tri pokračovania tejto piesne až taký úspech nezaznamenali, smelo môžeme dokonca povedať, že zapadli prachom.

Deväťdesiate roky neboli pre tohto speváka priaznivé. Najväčšia európska hviezda predošlej dekády do svojej smrti vydala len jeden štúdiový album, viac sa darilo trom výberovkám. Tesne pred smrťou dokončil práce na albume, ktorý sa mal pôvodne volať „Egoisten“. Vydanie sa zdržalo z viacerých dôvodov. Falco stále menil poradie skladieb na albume, a chcel ešte nahrať mierne psychadelickú pieseň z repertoáru The Beatles „Tomorrow Never Knows“. To však už nestihol... Falcova smrť je opradená tajomstvom. Jedna legenda hovorí, že autonehodu zavinil on, pretože bol pod vplyvom alkoholu a drog. Ďalšia zachádza do ešte väčšej extrémnosti: spevákovi vraj potvrdili infikovanie vírusom HIV a preto treba zrážku s autobusom chápať ako samovraždu. Nech je to ako chce, tri týždne po jeho náhlom odchode sa na pulty dostali jeho posledné nahrávky pod názvom „Out of the Dark (Into the Light)“. Rovnomerný klip ho dostal na špicu hitparád takmer v celej Európe.

Táto temná pesnička je popri Madonninom „Ray Of Light“ asi najpríznačnejšia pre starokontinentálny éter roku 1998. Spolu s „Jeanny“ patrí určite medzi balady, na ktoré sa nezabúda...

Falca v rodnom Rakúsku uctievajú ako ikonu. Posmrtne mu v rôznych „tribute“ projektoch vzdávajú hold už celé desaťročie. Najbližšie víkendy budú na rakúskych diskotékach patriť určite im.


Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)