Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
z februára 1998Smrť „Sokola“


Zomrel ako James Dean. Na križovatke. Nehoda ostáva mysteriózna. Zrútil sa kvôli kríze so ženou? Bol alkohol v hre? A čo sa stalo v hodine pred jeho smrťou?Falco na pláži Cofresi Musel rýchlo blížiaci autobus v poslednej sekunde svojho života ešte v šoku spozorovať. "Jeho oči boli široko otvorené, jeho zrenice od strachu enormne veľké, ústa boli ešte otvorené", tak popisuje svedok posledné črty tváre Hansa Hölzela, ktorý krátko pred svojimi 41. narodeninami na ceste pri Puerto Plata opustil svoj život. Svedok: "Ty máš pocit, ako by si ešte počul výkrik strachu v sekunde jeho smrti."

Lekári z "Instituto de Pathologia Forense de la Ciudad de Santiago", patologického ústavu 90 kilometrov od nešťastného miesta vzdialeného hlavného mesta regiónu, poskytli výnimočne šokujúci obraz, aký je často v automobilových nehodách v Dominikánskej republike. "Hrudník silne rozmliaždený a posiaty reznými ranami, ľavá časť tela doformovaná, zadná časť hlavy vtlačená, vyrazené zuby, polámané ramená a nohy. Ale najhorším bol jeho výraz tváre", potvrdil Christian Maiel, výkonný manažér "Hacienda Resorts", v ktorej Falco žil už skoro dva roky: "To bolo, ako by si celé zdesenie, celé zistenie smrteľnej udalosti bolo v zlomku sekúnd vyryté pred zrážkou v jeho tvári."

Zomrieť ako James Dean. "Keby som mal niekedy skoro zomrieť", povedal Falco v roku 1982 v jednom rozhovore so svojim tiež veľmi skoro zosnulom novinárskym priateľom Petrom Leopoldom, "potom ako James Dean – na križovatke, v Porsche. Bum bác. Koniec."

O 16 rokov neskôr sedel v Mitsubishi Pajero, išiel plným plynom z parkoviska na zaprášenú cestu v Dominikánskej republike, nevšimol si veľmi rýchly, s viac ako 100 km/h z ľavej strany prichádzajúci lokálny autobus - a zomrel ako jeho idol.

Falco nezomrel iba ako James Dean – on aj tak žil: Ako sviečka, ktorá horí rýchlo na obidvoch koncoch. Jediná popová hviezda svetového formátu, ktorú naša krajina niekedy mala, žila dva životy.

- Tu umelecká postava Falco: neurotický, excesívny, povýšenecký, ktorý bol dokonca často povýšenecký na kolegov a pôsobil neprístupne.

- A tu súkromný Hansi Hölzel: citlivý, zraniteľný, hodný lásky - a skoro stále zúfalé hľadanie lásky.

Možno bolo toto hľadanie lásky, ktoré nepriamo viedlo k strašnej nehode. Opäť našiel Falco ženu svojho života: Andreu B. Opäť mal svoju vysnívanú ženu – desať dní pred jeho smrťou ho po hádke opustila. Opäť zostal prinajmenšom dočasne sám na svojom "únikovom ostrove".

Tiež vo svojej osamelosti žil Falco dva životy: Tu boli depresie. "Falco nemohol byť sám", povedala jeho ex-družka Sylvia Wagner: "Keď bol osamelý, pil." Alebo si sadol do svojho jeepu a jazdil celé hodiny ponorený v myšlienkach po cestách ostrova.

Tu bol ale tiež optimizmus. Stále, keď mu bolo najhoršie dal sa Falco na fitnes, vzal hlavu proti alkoholu a drogám, žil ako športovec medzi činkami, behaním a zdravým müsli.

V posledných 24. hodinách žil Hans Hölzel alias Falco ako dokazuje vyšetrovanie v Puerto Plata oba životy.

24 hodín pred svojou smrťou sa Falco ešte stretol s Mníchovčanom Hannesom Eisgruberom, v Puerto Plata žijúci zvukový technik, v "Costambar Gym" pri tréningu fitnes. Eisgruber: "Bol na tom dobre a svoj výkon v spieraní zvýšil na silovej lavici zo 40 na 80 kilo. Potom jedol šalát s morčacími rezmi a pil iba diétnu kolu."

Ešte po dvoch hodinách tréningu sa večer pred smrťou Falco osamotený ponoril v nočnom klube. Okolo 23. hodiny išiel s Hannesom Eisgruberom a dvomi priateľmi do striptízového podniku "Principe", Go-Go chrámu. Do dvoch hodín nadránom – Eisgruber zdôrazňuje: Falco prevrátil "iba diétnu kolu".

Avšak už tu si protirečí, podľa karibských informačných zdrojov. Expert scény zdôrazňuje, v "princípe" dal si síce kolu ale určite nie pod značkou "Diet". Falco tam konzumoval tradičnú whisky. Veľkú.

Kedy sa Falco vrátil do "Hacienda Resort" a či v klube celú noc "prežil", nieje jasné. Isté je: na nasledujúce ráno o 10. hodine zavolal ešte deň predtým fitnesom posadlý sokol svojho priateľa Eisgrubera na tréning. Zasvätenci rezortu hovoria, bol tam to ráno

Posledné stretnutie. Svedkovia, ktorý s Falcom trávili posledné hodiny pred smrťou si avšak protirečia vo výpovediach.

O 12. hodine stretáva Falco svojho španielskeho učiteľa Carlosa Gutierreza. Gutierrez zdôrazňuje v rozhovore s NEWS, že Falco "bol úplne normálny, určite nie opitý". Obaja sa rozprávali dve hodiny španielsky, Falco si k tomu dokonca vzal gitaru a hral Flamengo.

Krátko po 14. hodine potom priviezol Falco svojho španielskeho učiteľa do 19 kilometrov vzdialeného Puerta Plata. Gutierrez tvrdí, pretože on bývanie hľadal a chcel jedného priateľa stretnúť, ktorý to sprostredkuje. Vykonávateľ tam nebol. Okolo 15 hodiny si potom Gutierrez sadá do lokálneho autobusu do Sousua.

Falco išiel s jeepom zjavne bez cieľa ďalej, zastavil okolo 15.30 na parkovisku pri letiskovej ceste pred opusteným barom "Turist Disco".

Jedno disco, parkovisko, jedna svedkyňa. O nasledujúcich 70 minútach existujú dve verzie. "Že Falco bol v bare a nepôsobil normálnym dojmom“, vie v Dominikánskej republike žijúci Rakúšan Martin A., i Maribel Baldez, čašníčka v "Turist Disco" na zaprášenom parkovisku, boli posledný, ktorý videli Falca.

Naproti tomu niekoľký svedkovia vraj bezprostredne po nehode povedali, že Falco sedel ťažko opitý v lokály a zdráhali sa mu ďalej predávať, vysoko percentne.

Pre NEWS dala čašníčka v pondelok celkom odlišné vyjadrenie k udalosti:

"Mne bolo nápadné, že tam vonku na parkovisku v aute sedel a v prázdnote nehybne. Buď bol totálne zmätený, deprimovaný alebo opitý. Jeho vlasy boli totálne rozstrapatené. Pôsobil smutne, ale hodinu napriek horku nevystúpil zo svojho jeepu."

"Totálne zmätený ", povedala čašníčka, ktorá bola u okolnosti. Cudzinec s nahou hornou časťou tela a čiernych, krátkych šortkách vo svojom Mitsubishi sedel. Maribel Baldez: "Až náhle šliapol na plyn a chcel rýchlo vyraziť preč."

Smrtiaci vodič. Cornelio Batista 30, poznal cestu ako svoje vestové vrecko. Sto krát predtým riadil snehovo biely zájazdový autobus z letiska po hlavnej ceste smerom Puerto Plata. Ako každý na karibskom ostrove ignoroval Batista obmedzenie rýchlosti na 80 km/h, hnal svoj autobus vyše stovkou cez kraj.

Bolo 16.40 ako sa hnal Batista cez vrchol kopca. Vysoké krovie a prúdový stožiar zakrývajú výhľad na parkovisko "Turist Disco", ľahká zákruta cez vrchol zabránila rozhľadu. Vodič autobusu Batista rozprával v utorok s NEWS vo väzení v Puerto Plata, kde je uväznený desiaty v tmavej cele bez toalety: "Nešiel som tak rýchlo, ako všetci hovoria. Jeep náhle bez akéhokoľvek zastavenia vypálil von z parkoviska. Nemal som žiadnu šancu vyhnúť sa."

Zosilnený nárazník, ktorý majú mnohé dominikánskych autobusy kvôli častým kolíziám, sa zavŕtal s ohlušujúcim nárazom do ľavej strany terénneho automobilu. Auto sa točilo a bolo katapultované na lúku, autobus vyhodilo z cesty smerom k lesu a prešiel ešte okolo sto metrov kým zastavil.

Vrak Pajera a autobus


Smrť v sekunde. Dobehnutý pomocník to skúsil s najľahšími prostriedkami - palicou a motykou dostať silne krvácajúceho Falca z vraku. Ale to sa najskôr nedarilo. Až miestny požiarnici ho vyprostili. Pre muža za volantom bolo neskoro. Falco zomrel v sekunde nárazu.

Pre policajtov je udalosť jasná. Policajný hovorca Cesar Augusto Peralta pre NEWS: "Tu sa tri faktory kombinovali: Prvé skratové jednanie Rakúšana, živelne na cestu vyrazil, príliš málo sa rozhliadol a najskôr sa chcel tiež otočiť. Druhé neprimeraná rýchlosť šoféra autobusu. A tretia obmedzená viditeľnosť na mieste nehody."

Smrtiaci vodič Batista zostáva naďalej vo väzbe. Policajný hovorca Peralta: "Pôjde zakrátko na kauciu von, proces potrvá tri mesiace, výmera trestu činí od roka do troch rokov väzenia. To je nepodstatné, pretože žiadna svojvôľa alebo hrubá nedbalosť šoféra nebola predložená."

Tretia autonehoda. Smrtiaca nehoda nebola Falcovou prvou autonehodou. Vo februári predošlého roku buchol s autom spoločne s nemeckou novinárkou. Nadpis v "Bilde": "Falco vyťahuje po nehode pištoľ." Hölzel vtedy pre NEWS: "Všetkým hlupákom, ja vyťahujem po nehode iba môj blok."

Krátko nato zišiel so svojim Mitsubishi Pajero do priekopy, policajný lekár mu musel dve rany nad okom obšívať. Auto bolo praktický určené k zošrotovaniu.

Obe nehody Falca zobrazujú vždy v "prikrášlenej" verzii. A tiež pri smrteľnej nehode to vypadá ako keby chceli dobrý priatelia mnohé stopy vedome zmazať.

Prikrášlená verzia. Už hodinu po nehode bol vrak odvezený "od Falcových priateľov". Herbert Schoderböck viceriaditeľ "Hacienda Resorts" v jednom rozhovore pre noviny "Listin Diario": "Z vyšších dôvodov na tajné miesto."

Správa z pitvy na ktorú sa inak čaká do dvoch mesiacov, bola kvôli mŕtvemu prominentovi tentoraz "celkom rýchlo" po ruke. S písomným rezultátom sa počíta do desiatych dní. Či vo Falcovej krvi bol nájdený alkohol nieje doteraz známe. Aký význam má ale v takej krajine ostatne oficiálna správa? Miestny Rakúšan: "Za desať dolárov dostaneš tu každú odpoveď z úradu, akú len chceš. Za sto dolárov to dajú ešte aj písomne."

Otázka, či bol Falco opitý nieje tiež pre dominikánske právo dôležité: Ak je preukázané že šofér prekročil maximálnu rýchlosť zasiahne ho automaticky plná vina. Prekročená rýchlosť autobusu bola podľa miestneho zákona jednoznačne príčinou nehody. Proces o Falcovej smrti bude rutinná udalosť.

Tamojší ostrov, ktorý " kvôli bezstarostnej existencii" vždy tak miloval, mu tiež žiadne nepríjemnosti nerobí po smrti. V Karibiku je tiež záhadná smrť bezproblémová.

Falco, emigrant. Bol koniec roka 1995, ako Falco prvýkrát cestoval do Dominikánskej republiky. Jeho niekdajší šéf vydavateľstva EMI Hans Reinisch, 15 rokov sa s Falcom priatelil, budoval práve pre rakúskych investormi gigantický prázdninovú osadu s viac ako 60 vilami, štyrmi hotelmi a ôsmymi reštauráciami.

Falco bol tak nadšený, že od jari '96 s organizáciou osídlil v jeho zvolenej vlasti a na jeseň nakoniec so svojim celým majetkom v kontajnery (40 stôp) začal v jednej snehovo bielej vile 300 metrov štvorcových s bazénom a výhľadom na záliv Cofresi. Hans Hölzel chcel uniknúť blázincu vo Viedni. Viacej nebyť domáca hviezda ale jednoducho Hans. "Mňa to v Rakúsku viacej netešilo predovšetkým preto", povedal v rozhovore, "Pretože náš obor sa devastuje a morálne upadá."

V skutočnosti hľadal Falco v Karibiku predovšetkým život bez dlhou, bez depresií a nádejou na lásku.

V nočnom klube "Breaking Point", jeden striptízový klub, spoznal v januári '96, 22 ročnú franko-kanadskú modelku Caroline Perron a zaľúbil sa do nej až po uši. Falco vtedy: "Prichádzam pomaly do veku, keď si človek už nemôže viac dovoliť priveľmi sa hrať. Mám strach pred samotou."

Náhle opustený. Spoločne s Perron prežil Falco šťastný rok pod palmami. Až prišla senzácia: Týždeň pred jeho 40. narodeninami pred tuctom docestovaných priateľov z Viedne chcel oznámiť zasnúbenie, utiekla kanadská kráska z ostrova a viacej neprišla.

Krátko nato jeho jubileum, pricestovali novinári a zástupu priateľov prezentoval v skutočnosti hlboko ranený sokol v rekordnom čase novú lásku, 28 ročnú Dominikánku Selinu Vinas: "Ona mi zahnala čas a mala nesporné kvality. Macho zostal zriedkavo sám."

V prázdninovom parku sa Falco cítil "pozorovaný". Veľká časť nemeckých a rakúskych turistov ho znervózňovala : "Keď ťa "priestrel brucha" Karli z Ottakringu na rameno poklepal, máš toho po krk."

Tak si prenajal malé apartmán v Cabarete. Miesto, ktoré je na ostrove pokladané ako surfárska a drogová meka. Tiež v Karibiku nebol Falco excesom odvrátený ako sám v rozhovore pre NEWS potvrdil: "Vyhýbam sa alkoholu tiež tu ako čert svätenej vody. Ale ja nenávidím seba samého, keď som opitý."

V Karibiku osamelý prišiel v posledné leto naspäť do Rakúska, mal veľkú aféru s miestnou dámou Karin Lackner. V októbri stretol svoju novú lásku Andreu B. v Café Stein, 7. januára si ju zobral do Dominikánskej republiky, nadšený – opäť raz hovoril o svadbe a veľkej láske svojho života. Po niekoľkých týždňoch musela Andrea kvôli obchodom jej rodičov naspäť, to vyvolalo hádku. Andrea odletela.

Rozchod? Tiež na toto rozdelenie existujú dve verzie: V lietadle rozprávala známemu, že je "koniec – nikdy viac". V rozhovore s NEWS Andrea zdôrazňuje, Falcovi neskôr po telefóne sľúbila návrat. "Chceli sme sa zobrať"

Nielen v láske, tiež pracovne veril sokol comebacku - silnejšie teda. Už vyše roka mal Falco hotové všetky piesne pre nový album "Out of the Dark", medzi nimi piesne ako "Egoist" alebo "Push Push". Ešte nebol s výsledkom spokojný.

"Mne hovoril: ,Počuj, je to všetko celkom ináč. Ja všetko rúbem preč, čo som predtým robil. Ja teraz viem ako to chodí!'", spomína si Falcov hudobný šéf z EMI Erich Krapfenbacher. To bolo v septembri 1997. "Chcel deti doložiť stranou." Teraz chce piesne, ktoré chcel Falco rozrúbať vydať 27. februára ako posmrtný album. Všetky piesne z "Out of the Dark" počul, predpovedal senzačný hitový úspech. Šéf vydavateľstva Krapfenbacher: "Falco bol totálne nejistý, ako môže naviazať na svoje predošlé úspechy. Je to hrozné: s týmto posmrtným albumom by to bezpečne dokázal "

Daňovo šetrná firma. Tiež svoje peniaze chcel Falco pre prípad comebacku lepšie vložiť. Keď mu najskôr zobrali 62, potom 50 percent z jeho asi 100 miliónov odhadovaných prímov, založil v poslednom lete na Ostrovoch Turks a Caicos, pozostávajúcich z dvoch skupín tropických ostrovov v karibskej oblasti, známy medzinárodný daňový raj, firmu s menom "Creative Marketing Artists" (CMA). Pod týmto firemným kabátom chcel produkovať miestnych umelcov a svoju vlastnú hudbu.

Falco mal plán vybudovať na južnom pobreží v dominikánskom hlavnom meste Santo Domingo hudobné štúdio: "Čo mi napadá, je dom bez červených svietidiel, kde pod ním je nočný podnik a ja sedím hore v štúdiu a robím talentového skauta. Dom chcel nazvať ,Falco's'."

NEWS bol pri prezeraní miesta v jeho momentálne opustenej vile, kde sa opierala ešte jeho gitara s ktorou naposledy hral Flamengo o gauč. Krásne čisté sú na poličke jeho videá rozčlenené: "Poslední psanec" a "Maltézský sokol". Vedľa toho CD: Davida Bowieho "Never Let Me Down" ktoré bolo ešte vložené v prehrávači. Na komode: posledná fľaštička Underberg, španielska učebnica a kľúče od hotela. Ako by on krátko predtým odišiel.

Tento štvrtok má práve doraziť lietadlo Lauda-air-767 s menom "James Dean" s Falcovou truhlou v priestore pre náklad do Viedne. Herbert Schoderböck, manažér "Hacienda Resorts", sa stará o Falcov posledný odev. Hans Hölzel bude mať oblečenú na svojom poslednom lete naspäť do Viedne košeľu Versace. Teda, ktorú vždy mal tak rád: pestrú, divokú a tak veľmi hlučnú. Tak pestrú, tak divokú, tak hlučnú, ako bol tiež jeho život v ktorom duša už nikdy nenájde pokoj. Pretože duša ako sám vždy hovoril, "Nie tak rýchlo rástla ako úspech". Štvrtok o 19.10 pristane sokol posledný krát vo Viedni.Georg Kindel, Edda Graf, Puerto PlataSpäť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)