Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Nový časSME

z 12.10.2006Švajčiari spievajú paródiu o Kampuschovej


Švajčiarskemu triu parodický text napadol pri Falcovom hrobe.

Natascha namiesto Jeanny. Švajčiarske spevácke trio Swiss Tenors šokovalo Rakúšanov paródiou hitu legendárneho rakúskeho popového speváka Falca. Songu totiž "priradili" text, ktorý zľahčuje osudy osemnásťročnej Natasche Kampuschovej, ktorá len nedávno po takmer ôsmich rokoch unikla svojmu únoscovi Wolfgangovi Priklopilovi z pivničnej kobky. Kampuschová medzitým poskytla rozhovor pre vydanie rakúskych denníkov Kurier a Der Standard, v ktorom sa okrem iného posťažovala na neodbytných novinárov.

Nápad dať populárnej pesničke nový text vymysleli Švajčiari pri návšteve Falcovho hrobu na viedenskom hlavnom cintoríne. Tam vraj vycítili, že im spevák dáva na paródiu súhlas.

Idea sa rýchlo stala skutočnosťou. Čoskoro sa opus "troch tenorov" dočasne objavil na internete. S vydaním skladby na CD chcelo spevácke trio počkať na povolenie ošetrovateľov Kampuschovej.

"Natascha, nikdy neopúšťaj túto miestnosť! Taká krásna mladá žena nepatrí do tohto sveta, je tu niekto, kto ťa potrebuje!" znie urývok z kontroverzného textu.

"Spracovali sme ten príbeh umelecky," tvrdí trio na svojom webe. "Natascha je našou poctou jedej silnej mladej ženy - zástupkyne všetkých zajatkýň," obhajuje sa skupina.

Klasicky vyškolení tenori Andri Calonder, Enrico Orlandi a Christian Johannes Jenny do svojho repertoáru zaraďujú okrem známych melódií z opier, operiet a muzikálov aj šlágre 20. storočia. Začali turné vo švajčiarskom Winterthure, kde vystúpia aj s piesňou Natascha.

V rozhovore pre Kurier a Der Standard Kampuschová povedala, že záujem o jej osobu je stále rušivý, ľudia v metre a na ulici ju však vraj oslovujú len zriedka. "Veď ľudia sa spamätávajú, niektorí sa dokonca naschvál pozerajú inde... Veľmi nenápadné! Potom si navzájom niečo šepkajú. Často ma vôbec nepoznajú," povedala mladá žena, ktorá už nechodí so šatkou na hlave ako v prvých dňoch po úteku zo zajatia.

Potvrdila, že stretáva veľa "šialených, cudzích ľudí". "Predovšetkým novinárov, ktorí vám na ulici vbehnú do cesty a v nestráženej chvíľke jednoducho fotografujú a ešte k tomu šíria nepravdy," povzdychla si Kampuschová. Potvrdila, že by chcela vlastniť Priklopilov dom, v ktorom v zajatí strávila takmer osem rokov, "aby sa z tohto objektu nestala kuriozita, pútnické miesto, kde by sa potom predávali popolníky a hrnčeky na kávu". So zveličením potom priznala, že už nechce ísť vlakom do Berlína, ako sa vyjadrila vo svojom televíznom interview po únose, lebo by vraj v Berlíne čakalo veľa zvedavcov.

"Dostala som do daru toľko kúskov z berlínskeho múru, že by som ho mohla postaviť znovu," dodala.

Osemnásťročná Kampuschová potvrdila, že 1. októbra sa po prvý raz zúčastnila na parlamentných voľbách. "Orientujem sa skôr na roznôrodosť. Napríklad na životné prostredie alebo problém ťažkých kovov v strave. Cez víkend som bola v reštaurácii s rýchlym občerstvením na hamburgeri. To mi prišlo eticky a morálne sporné, a navyše ešte nezdravé," poznamenala.

FOTO - TASR Natascha Kampuschová už začína žiť normálne.


Ukážka tejto pesničky sa nachádza v rubrike Multimedia


Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)