Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Korzár

z 13.02.2009Falco - prvý biely raper?


RAKÚSKY SPEVÁK DOBYL SVET I AMERICKÚ HITPARÁDU

Falco ako prvý nemecky spievajúci hudobník dobyl americkú hitparádu s hitom "Rock Me Amadeus". Extravagantný spevák však nezvládol celosvetovú slávu, súkromné bolesti, podľahol drogám a alkoholu. Pod ich vplyvom narazil na svojom džípe do autobusu v Dominikánskej republike. Haváriu neprežil, svet však na originálneho umelca nezabudol.

V kinách sa teraz začína premietať film o jeho živote, vzostupoch a pádoch, výčinoch a bláznovstvách.

Prežil ako jediný z trojičiek

Falco ako jediný prežil z trojičiek. Jeho súrodenci zomreli už pred narodením. Už skoro sa ukázal jeho hudobný talent. K svojim štvrtým narodeninám dostal klavír, o rok neskôr gramofón, na ktorom počúval Elvisa Presleyho, Cliffa Richarda a Beatles. Keď mal päť rokov, bolo na viedenskej hudobnej akadémii stanovené, že disponuje absolútnym sluchom. V roku 1963 navštevoval Falco súkromnú katolícku školu. Od roku 1967 pokračoval v štúdiu na Rainer-Gymnasiu vo Viedni. Školu prerušil Hans v roku 1974 a vzal príležitostné práce. Počas vojenskej služby v rakúskej armáde v rokoch 1974 do 1975 hral po prvýkrát na basgitare. Nasledoval semester na viedenskom hudobnom konzervatóriu, okrem toho hral Hans najskôr v skupine Umspannwerk a potom napríklad vo Viedenskej skupine Drahdiwaberl.

Pseudonym podľa skokana na lyžiach

V roku 1977 žil Hans Hölzel krátky čas v Západnom Berlíne, kde sa rozhodol pre pseudonym Falco podľa východonemeckého skokana na lyžiach Falka Weibpfloga, ktorého videl v televízii a urobil naň veľký dojem.

Po svojom návrate do Viedne bol Falco angažovaný do kapely Spinning Wheel, hral v Ersten Wiener Musiktheater, neskôr v Hallucination Company a v jednom avantgardnom rockovom divadle. Už tu mal úspechy, ktoré avšak boli obmedzené na viedenskú „scénu". Ako basista a príležitostný spevák politickej punk-rockovej skupiny Drahdiwaberl konečne ukázal Falco hudobný talent, ale tiež svoju výstrednú stránku. V „chaotickej kapele" vystupoval s plastovým poťahom na svojom oblečení, ktoré tak chránil pred poškodením. Falcom napísaná pieseň "Ganz Wien" (1980) bola plánovaná ako sólová prestávková výplň. Pieseň je o konzumácii drog vo viedenskej scéne a okamžite sa stala hitom rakúskeho hlavného mesta. Neskôr vydal Falco pieseň na svojom prvom albume Einzelhaft a hrával ju pravidelne na koncertoch.

Dobíjanie hitparád

Falco získal v roku 1981 zmluvu na tri sólové platne. S viedenským producentom Robertom Pongerom produkoval singel "Der Kommissar", ktorý sa stal svetovým hitom a v mnohých krajinách obsadil prvé miesta v rebríčkoch. V Kanade obdržal Falco za singel zlato, v USA to dotiahol až na 72. miesto. Falco bol druhý umelec (po kapele Kraftwerk, ktorý s nemeckým textom uspel v americkej hitparáde. Song vyhral hitparádu dokonca aj v Guatemale. Celkom sa predalo zo singlu "Der Kommissar" sedem miliónov vo svete. Iba vo Francúzsku bolo predaných 750.000 singlov. V roku 1982 vydal debutový album Einzelhaft, na ktorom nájdeme ďalšie hity ako "Maschine brennt". Videoklipy boli natočené s Hannesom Rossacherom a Rudim Dolezalom, s ktorými Falco do svojej smrti úzko spolupracoval. Druhý album Junge Römer, produkovaný Robertom Pongerom v roku 1984, nedosiahol taký veľký komerčný úspech. Platňa bola v Nemecku predaná v množstve 120.000, v Rakúsku obdržal Falco za dosiahnutý predajné množstvo jednu zlatú platňu. Medzinárodne bol album bez úspechu.

Celkom na vrchole Amadeus

V roku 1985 zamieril Falco k holandskej producentskej dvojici Bolland&Bolland. S oboma bratmi produkoval album Falco 3 s hitmi ako "Rock me Amadeus", "Vienna Calling" a "Jeanny", ktorá sa v mnohých rádiách nesmela hrať, čo jej úspech nezmenšilo. Jeanny bola v roku 1986 s predajnosťou 2,5 miliónov kusov najpredávanejším singlom v Nemecku. V marci 1986 dobyl singel "Rock me Amadeus" na tri týždne prvé miesto americkej Billboard-Charts. Bola to prvá nemecky spievaná pieseň, ktorá ovládla Ameriku i Veľkú Britániu a nasledovali celosvetové hitparádové úspechy. Album Falco 3 sa držal v USA dlhý čas na popredných miestach a dosiahol 3. miesto. Po svojom turné v lete 1986 ukončil Falco prácu na štvrtom albume Emotional. Nájdeme na ňom napríklad single "The Sound of Musik", "Emotional" a "Coming Home ".

Album venoval dcérke

Album Emotional bol venovaný jeho dcére Katharine-Biance Vitkovic, ktorá sa narodila 13. marca 1986 vo Viedni. Po vydaní albumu vyrazil Falco na svetové turné, ktoré viedlo z Rakúska cez Nemecko, Švajčiarsko až po Japonsko. Koncom roku 1987 Falco naspieval spoločne s Brigitte Nielsen singel "Body Next to Body", ktorý na trhu prepadol. Na jeseň 1988 vyšiel Falcov piaty album s názvom Wiener Blut, ktorý dosiahol v Nemecku Top 10, v Rakúsku 2. miesto. Plánované európske turné bolo kvôli menšiemu záujmu odvolané. Na jar 1989 sa rozišiel Falco so svoju ženou Isabellou Vitkovic, s ktorou sa oženil 17. júna 1988 v Las Vegas, rozvod však nasledoval až o desať mesiacov. V roku 1990 sa Falco pokúšal o comeback s albumom Data de Groove, ale márne.

Ďalší album Nachtflug z roku 1992 sa predával lepšie, ale celosvetový úspech už nedosiahol.

Šok: Katherina nie je jeho!

Na jeseň 1993 musel Falco prežiť asi najťažšiu ranu osudu svojho života. Pretože už dlho mal pochybnosti o svojom otcovstve Kathariny, rozhodol sa podstúpiť test, ktorý mu priniesol jasno. Katharina nebola jeho dcéra. Navonok neukázal ako veľmi ho to ponížilo a zranilo. Presťahoval sa z Rakúska do Dominikánskej republiky, veľa pil a bral drogy. Na vianočnej slávnosti Lauda Air mal Falco 18. decembra 1997 vo viedenskej Sofiensäle jeden z posledných živých koncertov.

Tragická autonehoda

Niki Lauda bol dlhoročný Falcov priateľ, 31. júla 1998 pomenoval po ňom lietadlo Boeing 737 vo svojej flotile ako spomienku na najslávnejšieho rakúskeho speváka. Falco tragicky zahynul pri kolízii na svojom Jeepe Mitsubishi Pajero s autobusom pri meste Monte Llano v Dominikánskej republike. V tele mal 1,5 ‰ alkoholu a veľké množstvo koakínu. Pozostatky 40-ročného speváka dopravilo domov špeciálne vypravené lietadlo spoločnosti Lauda Air. Rakvu niesli k hrobu motorkári ‚Outsidern', pochovaný je na viedenskom Centrálnom cintoríne. Po Falcovej smrti bol vydaný album Out of The Dark s veľkým komerčným úspechom. Vyhral albumovú hitparádu, na prvom 1. mieste zostal tri mesiace.

Podľa www.vikipedia.sk spracovala: ren

piatok 13. 2. 2009 | Spracovala: SIMONA GALLOVÁSpäť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)