Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Woman

z 14.06.2002Falcova dcéra

Tvrdé dedičstvo. Katharina Bianca mala osem, keď
sa dozvedela, že Falco nieje jej otec. Dnes jej je
16. A vie, že on stále jej ocinom zostane.


To bola jedna najväčšia mediálna bahnová porážka krajiny: V novembri 1993, osem rokov po narodení svojej dcéry Kathariny Bianca, sa podrobila rakúska najväčšia popová hviezda Hans Hölzel alias Falco (zomrel 1998) test na určenie otcovstva. Výsledok toho testu zničil život troch ľudí: Falco nebol otcom. Isabella, Katharinina mama padla z oblakov. A na malej Katharinu Biancu, vtedy bola v druhej triede základnej školy nemyslel nikto. Do dnes nieje ona zo šoku preč. Spolu s jej matkou Isabellou Vitkovic, 40, žije 16-ročná v jednom 60 metrov štvorcovom byte v Zettlingu blízko Grazu.

Isabella pracuje ako servírka v jednej malej kaviarni, Katharina Bianca sa stala peknou teenegerkou. Falco by bol pyšný na ňu: s piercingom v bruchu, čiernobielym kocúrom menom „Socke“, a mnohými, mnohými spomienkovými fotkami Falca v jej izbe. Školu skončila, na jeseň začína štúdium ako počítačová programátorka. Jej vlastný otec, učiteľ jazdectva z Grazu je pre ňu neakceptovateľný. Falco zostáva pre ňu „jej“ ocinom“.

MONIKA VANECEK


Woman: Tvoja intenzívna spomienka na Falca?
Katharina: Moja najkrajšia spomienka na Falca bolo, ako ma do postele priniesol. Keď som nemohla zaspať, on mne pesničky zaspieval a tak dlho pri mne sedel až som zaspala.

Woman: Falcove pesničky ale neboli bezpodmienečne pesničky na spánok ...
Katharina: On mi celkom jednoduché detské piesne spieval. „Schlaf, Kindlein, schlaf“ napríklad tú som mala najradšej.

Woman: Dívaš sa na Falca dnes ešte ako na otca?
Katharina: On stále zostal mojim tatkom, i keď som bola dlhú dobu veľmi nahnevaná na neho. Mala som ho veľmi rada, i keď nemôžem zabudnúť, že nás všetkých do nešťastia uvrhol a môj život totálne zmenil.

Woman: Falco stále znovu zdôrazňoval, že ti nechcel ublížiť.
Katharina: On mi celkom jednoduché detské piesne spieval. „Schlaf, Kindlein, schlaf“ napríklad tú som mala najradšej.

Woman: Si stále ešte nahnevaná na neho, alebo si mu odpustila?
Katharina: On mi celkom jednoduché detské piesne spieval. „Schlaf, Kindlein, schlaf“ napríklad tú som mala najradšej.

Woman: Máš ty kontakt k svojmu vlastnému otcovi?
Katharina: Stretla som ho len dvakrát, a viac sa to nezmení. On mi nebol vôbec sympatický, a nemali sme si ani čo povedať, Ich nevidím v ňom jednoducho môjho otca. Z biologického hľadiska možno je mojím otcom, ale z morálneho určite nie. Ten zostal navždy Falco.

Woman: Ako si prijala a ako sa ti dostala správa o Falcovej smrti?
Katharina: To bol neuveriteľný šok pre mňa. Telefón prišiel v štyroch hodinách ráno. Moja matka ma zobudila a povedali mi, že Falco mal strašnú nehodu. Najskôr mi nespravila jeho smrť celkom nič, ja som v prvých dňoch tiež ešte neplakala. Smútok prišiel až neskôr.

Woman: Navštevuješ jeho hrob?
Katharina: Ja som tam bola raz, ale nechodím tam rada . Pre mňa je tam mnoho živých spomienok.

Woman: Čo ty pocítiš, keď Falcove hity v rádiu hrajú?
Katharina: Je to veľmi zmiešaný pocit. Z jednej strany som veľmi hrdá na môjho otca, z druhej strany pocítim horký zármutok.

Woman: Máš ešte kontakt k Falcovým rodičom?
Katharina: S babkou nemám ďalej žiadny kontakt, ale s ňou to bolo vždy veľmi ťažké a náročné, ona bola vždy veľmi prísna babka. S mojim dedom si rozumiem avšak veľmi dobre. Bol vlani na mojej birmovke, my si telefonujeme pravidelne, a cez letné prázdniny ma vždy pozve do Viedne.

Woman: Ako vypadajú tvoje pracovné plány?
Katharina: Ja som práve školu skončila a mám prácu v lete mesiac u Mc Donalds. Na jeseň začínam učenie ako počítačová programátorka, a až do tej doby ja si tak dúfam peniaze na moped našporím.

Woman: Nezanechal ti Falco žiadne peniaze?
Katharina: Pretože právne niesom jeho dcéra, nemám ani žiadne právo na jeho dedičstvo.

Woman: Falco mal u notára vkladnú knižku a list pre teba uložený. Oboje ti budú odovzdané k tvojim 18. narodeninám ...
Katharina: O tom nič neviem. Jeho peniaze niesu pre mňa dôležité.
Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)