Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
Falco: Zájazdový autobus čelne narazil do jeho jeepu - spevák chcel len si priniesť cigaretyFalcov únikový hrad, keď Viedeň opustil: 300 m2 vilu v prázdninovom praku "Hacienda Resorts" pri meste Puerto Plata

Falco

Falco miloval rýchlosť - rýchle lode, rýchle autá, rýchle motorky. 19. februára by mal "vodník" Falco 41 rokov

Od ULRIKE BERGMANN a SUSANNE SCHAEFFER

Falco - jeho rýchly život, jeho rýchla smrť.

Je piatok, asi 17 hodín. Viedenčan opúšťa prázdninový park "Hacienda Resorts" - tu, v blízkosti dominikánskeho mesta Puerto Plata, vlastnil už rok luxusnú vilu (300 m2, bazén).

Falco nastúpil do svojho jeepu Mitsubishi šedej metalízy. Silný fajčiar (dve krabice denne) nemal žiadne cigarety v dome, išiel smerom Sosua k ďalšiemu supermarketu. Cesta trvala niekoľko minút, Falco (občianskym menom: Johann Hölzl) vybavuje svoj nákup, vydáva sa na spiatočnú cestu smerom na Puerto Plata. Cesta po ktorej ide je neprehľadná - na mnohých miestach dokonca úzka pre dve autá súčasne.

Pre posledné sekundy v živote rakúskeho popového speváka nieje žiadna výpoveď od svedkov - iba rekonštrukcia miestnej polície. Podľa toho zabočil s jeepom v zákrute ako sa hnal malý autobus súkromnej cestovnej spoločnosti do neho, čelne ho narazil vysokou rýchlosťou, obidve vozidlá sa zakliesnili do seba.

Falco je hneď mŕtvy, vodič autobusu a sprievodkyňa utrpeli odreniny, zlomeniny kostí. Telo speváka bolo odvezené do nemocnice v Santiagu, polícia chcela vedieť, či v krvi mŕtveho nieje alkohol alebo drogy.

Helmut Mauerbauer, Falco priateľ a manažér prázdninového parku "Hacienda Resorts", videl vrak celkom zničeného jeepu: "ktorý bol čelne zostrelený."

Spevák odštartoval svoju kariéru v roku 1981 hneď s mega hitom "Der Kommissar", rocková paródia na drogovú scénu jeho domovskej Viedne, predalo sa ho cez 6,5 miliónov. O štyri roky neskôr bol "Rock me, Amadeus" prvá nemecky spievaná pieseň dobyla 1. miesto v americkej hitparáde.

Popri úspechoch sa staral o početné škandály – pracovné a súkromné: pieseň "Jeanny", v ktorej ide o znásilnenie jednej školopovinného dievčaťa, bola pre sexistické tendencie bojkotovaná početnými rádiovými stanicami. Často bolo Falcove meno prinášané tiež v spojitosti s kokaínovými a alkoholovými excesmi, Expriateľky ho nazývali ako násilníckeho.

Jeho emigrácia v Dominikánskej republike bol tiež spôsobom úteku. V Karibiku chcel pracovať na svojom comebacku, rakúskym aféram a škandálom uniknúť. Plánoval otvoriť vo svojom dome hudobné štúdio – pozvanie k slávnostnému otvoreniu boli už odoslané.

Falcov nový album vychádza v marci, pôvodný názov "Egoist", produkčná spoločnosť ho zmenila, album sa volá "Out Of The Dark". Posledný stĺpec tejto piesne znie: "Musím zomrieť, aby som žil . . .?"

V testamente speváka je jeho matka Mária ako výhradný dedič určený, Falcove telo bude v stredu do Viedne prevezené. Tam mal byť pôvodne tiež v deň svojej smrteľnej nehody – avšak Falco odvolal jednému priateľovi narodeninovú párty: "Nemám čas, musím si konečne môj dom zariadiť."Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)