Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version
FALCO: Everything

Mal som rád život a mám ho rád. Čo môžem povedať na záver? Poďte poďme si zaspievať: Jeanny... (Geo)

QuickINFO
Dĺžka: cca 90 minút + bonusy
Obraz: PAL, 4:3
Región: 0 – region free
Zvuk: PCM 2.0 STEREO – nemecky – ENG titulky v dokumentoch

Typ:recenzia
Autor:Juraj Redeky
Názov:FALCO: Everything


Falco už žiaľ nie je medzi nami. Pred asi dvoma rokmi sa zabil pri autonehode v Dominikánskej republike. Bola to hudba, na ktorej som vyrastal (osemdesiate roky). MTV len začínali a VIVA ešte neexistovala. Napriek tomu jeden blázon vo Viedni robil k nevšednej zaujímavej muzike ešte lepšie videoklipy.

ukážka z DVD

Falco sa nebál experimentovať. Nikdy predtým som si to neuvedomil. Až po vzhliadnutí dokumentu (Make Of) som si uvedomil jeho význam. Dnes už klasické video Jeany je vlastne plné paródií na klasické filmy od Psycha po American Graffiti. Falco bol prvý, kto začal experimentovať s fluorescentným efektom (neónové farby).

ukážka z DVD

Na disku je výber z jeho videoklipov. Čo mi tu osobne chýbalo bola snáď len skladba America z Falco 3. Okrem 18 skladiem je tu 6 bonusov (nepublikované video), vrátane skladby A tribute To Falco od The Bolland Project feat. Alida. Je to akási pocta Falcovi In Memoriam - zrapovaný životopis natočený v jeho štýle. Sú to vlastne remixy, necenzúrované a hard verzie jeho slávnych klipov.

ukážka z DVD

Na disku nájdete aj zopár dokumentov. Okrem spomínaného rozboru jeho videa (Make Of - cca 20 minút) sú tu zábery z jeho privátu s jeho komentárom (cca 6 minút) a rostrih rozhovorov (Falco Talks - asi 9 minút). Celkovo viac ako dve hodiny hudby a dokumentov. Všetko samozrejme po nemecky, prípadne anglicky s možnosťou zapnúť si anglické titulky. Veď aj jeho piesne boli také - chvíľu nemecky, chvíľu anglicky. Falco sa nikdy netajil svojím obdivom k Amerike.

ukážka z DVD

Napriek svojmu veku sa mu podarilo zapôsobiť na o generáciu dve mladšiu mládež a zabodovať za veľkou vodou, či dobyť svet hitparád na hudobných staniciach MTV a VIVA. Hlavnú zásluhu na tom mal jeho svojský štýl a odvaha nebáť sa experimentovať.

ukážka z DVD

Ak sa vám len trochu páčila jeho hudba, vedzte, že tento disk je to správne pre vás! Rock Me Amadeus, Titanic, Egoist, Der Kommisar, Jeanny, Coming Home (Jeanny part 2), Naked, Vienna Calling, Emotional, Push! Push!, Out Of Dark,... Všetko skladby, čo majú aj po rokoch v sebe určité čaro...

ODPORÚČAM!!!

Juraj Redeky                Späť na Média a tlačMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)